Blåsljud
Moderator: SKS
Kategoriregler
LÄS MIG FÖRST: Regler för Svenska katters diskussionsforum
LÄS MIG FÖRST: Regler för Svenska katters diskussionsforum
-
- Gurukatt
- Inlägg: 1078
- Blev medlem: mån 03 nov 2014, 19:14
- Katt: 3 husisar från misärhem/koloni
- Ort: Stockholm
Re: Blåsljud
Jaromir, som fyllde 13 i år, har ett måttligt blåsljud på hjärtat som är ganska tyst när han är avslappnad och hörs mer när han är stressad och uppjagad. Jag har valt att kolla med ultraljud årligen för att hålla koll på eventuell progress. Första ultraljudet gav honom diagnosen lindrig HCM och att vänstra kammarväggen är lätt förtjockad (6mm). Allt har hållit sig konstant över de senaste tre åren sedan det upptäcktes, men jag tycker ändå det är en bra förebyggande åtgärd att hålla koll på det för att upptäcka eventuella försämringar i tid och kunna sätta in behandling.
Ägd av nervknippet och ångestmissen Jaromir, bossen i huset Jacek och blinde Vilbert.
Re: Blåsljud
Har en katt på 11 med blåsljud. Gjorde ett ultraljud förra våren när det hittades i samband med tandsanering och ytterligare ett nu i januari. Ingen förändring och det är väldigt litet så räknar inte med att göra något mer på honom. Men det beror även på att han har artros och jag tror inte han kommer få vara med oss mer än ett år eller två till
Sedan är det en kamp att hålla fast honom under ultraljudet, behövs tre personer som håller och han ligger och ålar runt som en hal ål och skriker konstant. Skulle säga att han är upprörd snarare än rädd eller arg. Så det påverkar ju så klart mitt beslut också. Spontant tycker jag nog att man ska kolla en gång om året för att se hur det utvecklas och om någon behandling ska sättas in. Dock tror jag att det finns många katter med detta problem som lever gott ändå.

there's a difference between alone and lonely
"One's a choice you make for yourself. The other's the power you give to someone else to make for you."
"One's a choice you make for yourself. The other's the power you give to someone else to make for you."
Återgå till "Hälsa, beteende och kosthållning"
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 12 och 0 gäster