Någon med erfarenheter av veg. kattmat?

Forum för frågor och diskussioner kring kattens hälsa/sjukdomar, beteendestörningar och olika kost/foderfrågor.

Moderatorer: SKS

Forumregler
LÄS MIG FÖRST: Regler för Svenska katters diskussionsforum
Reviderade 2009-11-07 (§ 2.10)

Någon med erfarenheter av veg. kattmat?

Inläggav Vegankatter » mån nov 12, 2007 22:15

Jag vet att detta är en känslig fråga men idag finns det flera foder som helt tillogodoser katters näringsbehov som dessutom är vegetabiliska. Jag håller just nu på att samla information om ämnet i en blogg för att fler enkelt ska hitta fakta om man är nyfiken. Därför undrar jag om det finns någon här med erfarenhet av att ge katter veg*anmat, av vilka skäl ni valt att använda det och om det gett några problem osv. skriv gärna till mig på vegankatter@gmail.com isåfall!

Och till alla er som vill tala om för mig att katter måste äta kött, läs gärna här och här innan ni helt avfärdar möjligheterna till en veg. diet. Faktum är att de flesta vitaminer och mineraler som katter behöver och som finns i tex torrfoder är syntetiska även när fodret innehåller kött.

TILLÄGG 030108:
Eftersom samma frågor bara kommer upp gång på gång som inte alls handlar om vad det jag efterlyste när jag startade tråden lägger jag några korta svar här då få verkar orka läsa vidare i tråden:

Har ni ingen förstålse för varför man väljer vegankost så har ni självklart absolut ingen förstålse för varför man väljer det även till katter.

Jag säger inte att det är bättre, jag säger bara att katterna mycket väl kan må bra även med vegankost. Jag jämför inte med deras "naturliga" diet, som främst skulle bestå av möss och fåglar som de fångar själva, utan komersiellt torrfoder som de flesta kattägare ger sina katter idag.

Jag anser inte att katters liv är mer värt än andra djurs, det är motivationen till att välja vegankost för katter.

Jag skaffade inte katter för min egen skull och skulle inte göra det med något annat djur heller så att bara byta ut dem mot kaniner är inte aktuellt. Jag hoppas ni är medvetna om hur många hemlösa katter(och andra djur) vi har idag och förstår att det ligger på vårat ansvar som människor att lösa det. Just synen att djuren är till för oss och önskan att påverka hur de beter sig, ser ut osv är ett av problemen som gör att det är så många som "blir över".

Och tillsist. Det går utmärkt att leva som vegan som människa. Det finns otaliga studier och det enda man riskerar att få brist på (om man inte tar tillskott) är b12 vilket dessutom ofta finns tillsatt i tex sojamjölk som man ersätter mjölk med och som ofta är en källa till b12 annars.
Senast redigerad av Vegankatter tor jan 03, 2008 01:41, redigerad totalt 1 gång.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Dex » mån nov 12, 2007 23:07

Hm. Jag införde just regeln att begränsa mig till max en hjärndöd diskussion per dag så jag återkommer tidigast imorrn.
Dex
Allsmäktig katt
Allsmäktig kattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 17420
Blev medlem: 2004-05-10
Ort: Malmö
Katt: Caturday CRX

Inläggav kitecat » mån nov 12, 2007 23:13

De där är ju en känslig sak..
Min åsikt även om den inte efterfrågades är ju att katters naturliga föda är kött...

De är sällan en katt överlever på gräs...

Ingen kommer väl på iden ge en ko köttdiet eller en häst? (eller de finns väl sånt folk med)

Lik väl som jag inte anser att man ska ge barn veganmat innan dom själva kan välja.

Men jag har ju ingen aning om hur de funkar så eg har jag väl inget säga om de för utom att jag inte tycker de verkar helt 100 ok...
Ok jag kan inte stava så bra de bor en elak gubbe i mitt tangentbord, han blandar bokstäver .
Bild
http://sphynxgalningar.tk
kitecat
Orakelkatt
OrakelkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 2206
Blev medlem: 2007-03-22
Ort: Västerås
Katt: Luca, Woffe och Fiona sphynxar

Inläggav Nette68 » mån nov 12, 2007 23:18

:shock:
Stolt matte till Thelma (ocicat) och Flisa (siames).

Titta gärna in på vår blogg: http://kattenoxa.blogspot.com/!
Nette68
Überkatt
ÜberkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 6653
Blev medlem: 2007-02-12
Ort: Göteborg
Katt: Ocicat och siames

Inläggav LinaLj » mån nov 12, 2007 23:19

Dex skrev:Hm. Jag införde just regeln att begränsa mig till max en hjärndöd diskussion per dag så jag återkommer tidigast imorrn.


:smile:
LinaLj
Profetkatt
ProfetkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 4990
Blev medlem: 2006-05-09
Ort: Jönköping
Katt: Teddy SRS

Inläggav Lakriz_Pepsi » mån nov 12, 2007 23:19

Tror inte att detta är rätt diskussion på rätt ställe... :-?

Katter är rena karnevorer, alltså kött ätare. För diskussionerna här går mer ut på att ge katterna en diet som påminner mer om den naturliga,
alltså så lite eller inge alls av detta som då blir mera veganmat för en katt...
Jag är kattägd av två busiga grabbar, som båda har sjukdomen IBD

Deras blogg om kampen mot IBD.
Lakriz_Pepsi
Allsmäktig katt
Allsmäktig kattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 11545
Blev medlem: 2005-07-06
Ort: I en liten by som är en förort till en förort utanför stockholm
Katt: Huskatt al a stallkatt x2

Inläggav Vegankatter » mån nov 12, 2007 23:20

Dex tack! jag slipper hemskt gärna en hjärndöd diskussion så du slipper helt att engagera dig om det är vad du känner.

kitecat frågan är inte längre vad som är naturligt så som katter lever idag så det argumnetet är inget jag köper. Det är inte på något sätt naturligt för en katt att äta kor, grisar eller ens fisk, men trots det tycker de flesta att det är helt "normalt" och ok att ha i kattmat.

Och jo det var så bla galna kosjukan spreds, för att man matar köttdjur som kor med andra djur.

Varför inte ge veganmat till barn? det är väl bättre att de senare väljer om de anser det vara ok att döda djur för att de ska få mat? I vilket fall som helst så väljer vi åt dem. Jag är själv uppväxt som vegetarian och hemskt glad över att mina föräldrar valde att låta även mig vara det, men även själv avgöra om det var något jag ville fortsätta med.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Vegankatter » mån nov 12, 2007 23:24

Lakriz_Pepsi skrev:Tror inte att detta är rätt diskussion på rätt ställe... :-?

Katter är rena karnevorer, alltså kött ätare. För diskussionerna här går mer ut på att ge katterna en diet som påminner mer om den naturliga,
alltså så lite eller inge alls av detta som då blir mera veganmat för en katt...


Detta är väl trots allt ett allmänt kattforum? (även om folks attityder kanske skrämmer bort minsta oliktänkande så åsikterna inte är så spridda..) Och det borde väl inte vara helt fel att diskutera detta här?

På vilket sätt är tex torrfoder med kor och grisar i naturligt för en katt?
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav LinaLj » mån nov 12, 2007 23:25

Njo men vi människor skulle kunna överleva på att andas syre ur en tub oxå, det skulle säkert finnas flera fördelar. Men jag för en skulle säga att min livskvalitee skulle krympa drastiskt om jag skulle kånka omkring på en syrgastub.

Bara för att det är fysiskt möjligt innebär det inte att det är en sund ide. Att vara vegan, vegetarian, köttätare osv ska vara ett personligt beslut (eller mediskiskt om det är så alvarligt) och jag tror ärligt talat att de flesta katter föredrar kött framför grönt. Men du har ju rätt i att katter inte äter kor i det vilda så det är väll råttor, fåglar osv som gäller ;-)
LinaLj
Profetkatt
ProfetkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 4990
Blev medlem: 2006-05-09
Ort: Jönköping
Katt: Teddy SRS

Inläggav idaaa » mån nov 12, 2007 23:26

Katter är köttätare och det mår de bra av, varför ändra?
cetty (`v´)
idaaa
Kattracka
KattrackaAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 156
Blev medlem: 2007-03-09

Inläggav Vegankatter » mån nov 12, 2007 23:31

LinaLj skrev:Njo men vi människor skulle kunna överleva på att andas syre ur en tub oxå, det skulle säkert finnas flera fördelar. Men jag för en skulle säga att min livskvalitee skulle krympa drastiskt om jag skulle kånka omkring på en syrgastub.

Bara för att det är fysiskt möjligt innebär det inte att det är en sund ide. Att vara vegan, vegetarian, köttätare osv ska vara ett personligt beslut (eller mediskiskt om det är så alvarligt) och jag tror ärligt talat att de flesta katter föredrar kött framför grönt. Men du har ju rätt i att katter inte äter kor i det vilda så det är väll råttor, fåglar osv som gäller ;-)


Det var ju ingen vidare jämförelse. Det blir inget handikapp för en katt att övergå till vegankost. Mina katter har fått testa och tycker lika mycket om det vegetariska torrfoder jag fått smakprov på som vilket annat torrfoder som helst. För jag antar att det är smakerna du tror att de skulle sakna, eller hur skulle deras livskvalite annars försämras?
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Vegankatter » mån nov 12, 2007 23:35

idaaa skrev:Katter är köttätare och det mår de bra av, varför ändra?


Främst av etiska skäl. Så är man inte själv vegan eller iallfall intresserad av djurrätt förstår jag om resonemanget kan verka konstigt. Men vill man motverka specisism (alltså att djur värderas grundat på vilken art de tillhör) är det bra om katter kan få leva ett gott liv men inte på bekostnad av någon annan. Att värdera kattens liv som viktigare än alla de slaktdjur som måste sätta livet till för att bli deras mat är inte helt ok i min mening. Framförallt inte när det finns alternativ att tillgå. det finns även de katter som har foderallergier och därför mår bättre av den vegetariska dieten.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Sada » mån nov 12, 2007 23:44

Jag förstår hur du tänker, är själv vegetarian eftersom jag inte vill äta kött från misshandlade djur. Men jag tror också på att katter mår bäst av köt och jag tycker inte de ska få lida för att vi människor är odrägliga mot djur som ska slaktas, jag får ta på mig den skulden när jag ger min katt kött.
Sada
Veterankatt
VeterankattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 591
Blev medlem: 2007-05-18
Ort: Linköping
Katt: Två huskatter.

Re: Någon med erfarenheter av veg. kattmat?

Inläggav Miniatta » mån nov 12, 2007 23:49

Vegankatter skrev:Jag vet att detta är en känslig fråga men idag finns det flera foder som helt tillogodoser katters näringsbehov som dessutom är vegetabiliska. Jag håller just nu på att samla information om ämnet i en blogg för att fler enkelt ska hitta fakta om man är nyfiken. Därför undrar jag om det finns någon här med erfarenhet av att ge katter veg*anmat, av vilka skäl ni valt att använda det och om det gett några problem osv. skriv gärna till mig på vegankatter@gmail.com isåfall!

Och till alla er som vill tala om för mig att katter måste äta kött, läs gärna här och här innan ni helt avfärdar möjligheterna till en veg. diet. Faktum är att de flesta vitaminer och mineraler som katter behöver och som finns i tex torrfoder är syntetiska även när fodret innehåller kött.


Äter du kött själv?
Miniatta
Allsmäktig katt
Allsmäktig katt
Status: Offline
Inlägg: 13668
Blev medlem: 2005-07-23
Ort: Stockholm

Inläggav Kiwi » mån nov 12, 2007 23:52

Varför strävar man då efter att så stor andel som möjligt av proteinerna i kattmat ska vara animaliska? Och tillverkarna försöker få fodret att se bättre ut än det är genom att tillsätta vegetabiliska proteiner som katterna inte alls har lika stor nytta av..?

Ser faktiskt fram emot Dex svar (om hon orkar med en hjärndöd diskussion i morgon ;-) ) som är vegetarian (vegan?) och barfar sina katter vill jag minnas..
Bild
Kiwi
Superkatt
SuperkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 1602
Blev medlem: 2005-11-04
Ort: Uppsala

Inläggav Linn » tis nov 13, 2007 00:01

:shock: Jösses.
Varför äventyra sina katters hälsa när de faktiskt är rena köttätare och inte allätare?
- Linn -
Med (s)katterna Nova (HLH) & Fenja (NFO)!
Linn
Überkatt
ÜberkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 5390
Blev medlem: 2004-09-04
Ort: Örebro
Katt: Fenja & Nova

Re: Någon med erfarenheter av veg. kattmat?

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:02

Miosh skrev:
Vegankatter skrev:Jag vet att detta är en känslig fråga men idag finns det flera foder som helt tillogodoser katters näringsbehov som dessutom är vegetabiliska. Jag håller just nu på att samla information om ämnet i en blogg för att fler enkelt ska hitta fakta om man är nyfiken. Därför undrar jag om det finns någon här med erfarenhet av att ge katter veg*anmat, av vilka skäl ni valt att använda det och om det gett några problem osv. skriv gärna till mig på vegankatter@gmail.com isåfall!

Och till alla er som vill tala om för mig att katter måste äta kött, läs gärna här och här innan ni helt avfärdar möjligheterna till en veg. diet. Faktum är att de flesta vitaminer och mineraler som katter behöver och som finns i tex torrfoder är syntetiska även när fodret innehåller kött.


Äter du kött själv?


Nej.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Gräddnos » tis nov 13, 2007 00:03

Tror att människor över lag blir allt mer medvetna om kost, näring och vad vi mår bra utav av äta. Tror att även bland människor som är ickevegetarianer så ökar andelen vegetabilier i kosten. Det är ju positivt.

Även för katter, deras näringsbehov och vad de mår bra utav så ökar kunskapen. Det finns massor av trådar om foder här på forumet där du kan läsa och lära. Diskussionen ser annorlunda ut nu än den gjorde för x antal år sedan. Förut försökte man (kattmatsproducenterna) få alla att gå över till torrfoder med argumenten att det bara är dumt att bära hem massa vatten. Detta hör man aldrig talas om längre. Nu verkar det som om allt fler går över till burkmat med hög köttandel eller ger rått kött. Även bland de som förespråkar torrfoder så blir det allt fler som letar efter fodersorter med så hög köttandel som möjligt. Nu handlar det mer om att få i katten så naturlig föda som möjligt, det som den är skapt för att äta. För att locka katten att äta sämre mat så krävs det konstgjorda smak och doftämnen. Du hittar alldeles utmärkt information om naturlig föda för katten på http://devonrex.se/kokbok/kokbok.html och http://naturalcat.forum24.se/naturalcat.html.

Om du inte vill ha en köttätare så ska du inte skaffa dig en köttätare. Varför inte skaffa en kanin istället? Söta, gosiga, fin päls. Det finns flera olika storlekar och raser att välja på.
Maja Gräddnos
Gräddnos
Kompetent katt
Kompetent katt
Status: Offline
Inlägg: 351
Blev medlem: 2007-02-19

Inläggav Xtails » tis nov 13, 2007 00:03

Och jo det var så bla galna kosjukan spreds, för att man matar köttdjur som kor med andra djur

lite fel. Galna ko sjukan blev för att man mata kor med kor. Alltså sin egen art.

katten kan inte ta upp växt protienerna. De behöver animalsikt protein för att må bra, undvika sjukdommar osv.

Varför inte ge veganmat till barn?

För att barn mår bäst av animaliskt protein för att växa, blir friskt. En vuxen kan tillgodo se sig på vegetabiliskt protein men inte ett barn....

Kan ju tilläggas att jag har varit vegetarian.
Xtails
Högt upplyst katt
Högt upplyst kattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 3923
Blev medlem: 2006-06-17
Katt: Ljuvliga Huskatter

Inläggav felixfelis » tis nov 13, 2007 00:05

Katter är köttätare. Vill man inte ge sin katt kött av etiska (eller andra orsaker) så bör man inte skaffa katt. Jag själv är vegetarian men skulle aldrig utesluta kött ur min katts kost eftersom jag vet att han behöver kött för att må bra.

Jag kan inte förstå varför denna diskussion återkommer, jag trodde vi alla ville våra katters bästa på detta forum.
"Att bära päls idag är osmakligt och en provocerande handling. Eftersom djuren som ska bli päls missköts och plågas och lever under vidriga förhållandet så blir pälsen en symbol för en av människans ondskefullaste sidor." - Elisabeth Ohlson Wallin, konstnär och fotograf
http://www.sveketmotminkarna.se/
felixfelis
Profetkatt
ProfetkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 4508
Blev medlem: 2006-11-04
Ort: Hässelby
Katt: C.K. & akutkatten Volker

Inläggav Xtails » tis nov 13, 2007 00:05

Dex skrev:Hm. Jag införde just regeln att begränsa mig till max en hjärndöd diskussion per dag så jag återkommer tidigast imorrn.


DAGENS ABSOLUTA BÄSTA INLÄGG!! Du är min hjälte!!
:rosor: :pokal:
Önskar så jag besatt samma förmåga att bita mig i tungan när människans idioti visa sig...
Xtails
Högt upplyst katt
Högt upplyst kattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 3923
Blev medlem: 2006-06-17
Katt: Ljuvliga Huskatter

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:05

Sada skrev:Jag förstår hur du tänker, är själv vegetarian eftersom jag inte vill äta kött från misshandlade djur. Men jag tror också på att katter mår bäst av köt och jag tycker inte de ska få lida för att vi människor är odrägliga mot djur som ska slaktas, jag får ta på mig den skulden när jag ger min katt kött.


Jag vill absolut inte heller att någon katt ska behöva lida. Men det är ju inte det det är frågan om. Jag tycker det är intressant att det finns ett alternativ och tycker det är värt ett försök likaväl som man testar olika märken av mat eller att BARF. Visar det sig att katterna inte tycker om maten eller man stöter på något annat problem skulle jag ju självklart välja ett annat alternativ!
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Xtails » tis nov 13, 2007 00:06

felixfelis skrev:Katter är köttätare. Vill man inte ge sin katt kött av etiska (eller andra orsaker) så bör man inte skaffa katt. Jag själv är vegetarian men skulle aldrig utesluta kött ur min katts kost eftersom jag vet att han behöver kött för att må bra.

Jag kan inte förstå varför denna diskussion återkommer, jag trodde vi alla ville våra katters bästa på detta forum.


BRA SKRIVET!!
Xtails
Högt upplyst katt
Högt upplyst kattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 3923
Blev medlem: 2006-06-17
Katt: Ljuvliga Huskatter

Inläggav Kryddan » tis nov 13, 2007 00:07

Jag skulle nog hellre försöka hitta andra sätt att stilla mitt samvete än att ge mina katter veganmat. För det är väl det saken handlar om mer än katternas väl och ve.
Kryddan
Orakelkatt
OrakelkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 2136
Blev medlem: 2004-04-23
Ort: Göteborg-Under huset
Katt: Basement Cat

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:11

5tails skrev:
Och jo det var så bla galna kosjukan spreds, för att man matar köttdjur som kor med andra djur

lite fel. Galna ko sjukan blev för att man mata kor med kor. Alltså sin egen art.

katten kan inte ta upp växt protienerna. De behöver animalsikt protein för att må bra, undvika sjukdommar osv.

Varför inte ge veganmat till barn?

För att barn mår bäst av animaliskt protein för att växa, blir friskt. En vuxen kan tillgodo se sig på vegetabiliskt protein men inte ett barn....

Kan ju tilläggas att jag har varit vegetarian.


ja de matade kor med kor dvs de matade kor med kött från djur. jag kanske uttryckte mig luddigt så det lät som jag menade en annan art.

katter behöver en kost sammansatt som det de får ut av animaliska föda. Mycket är konstgjort i även animalsikt torrfoder, tex taurinet som är en av de viktigaste ämnena för katter är en syntetisk tillsatts. Även A vitamin..

Men herregud, var har du fått den vanföreställningen ifrån? barn kan tillgodose sig växtproteiner lika bra som vuxna! Jag har aldrig ätit kött i hela mitt liv och är alltså ett levande bevis.. Att avfärda en vegetarik kost för människor är ju bara dumt, det finns otaliga studier som visar att det är mycket bättre för oss tillomed.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Lina M » tis nov 13, 2007 00:17

Som andra skrivit, katter är ju rena köttätare, så varför låter man bli att ge dem kött? :shock:
Att katter äter gräs osv i det vilda är ju bara pga av att tarmen ska få arbeta lite mer, och det är ju enda anledningen till att det egentligen finns vegetabilier i katmat..
Bild
Bilder läggs in regelbundet på http://moeen.bilddagboken.se
Lina M
Professionell katt
Professionell kattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 986
Blev medlem: 2007-08-20
Ort: Vansbro

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:18

felixfelis skrev:Katter är köttätare. Vill man inte ge sin katt kött av etiska (eller andra orsaker) så bör man inte skaffa katt. Jag själv är vegetarian men skulle aldrig utesluta kött ur min katts kost eftersom jag vet att han behöver kött för att må bra.

Jag kan inte förstå varför denna diskussion återkommer, jag trodde vi alla ville våra katters bästa på detta forum.


Varför ständigt denna fokusering på att man skaffar katt för sin egen skull? Det finns många som väljer att ha sällskapsdjur främst därför att det finns de som envisas med att avla fram alldeles för många, vilket leder till att djuren far illa och står utan hem osv. Det kan alltså ses som vårt ansvar som männiksor att ta hand om de djuren först och främst innan vi ska skapa nya som bättre passar in på våra önskemål.

Återigen, vi vet vad för näring en katt behöver för att må bra, och det går att utvinna ur vegetabilier också. Det handlar alltså inte om att ge sin katt sallad och hoppas på att den inte dör i näringsbrist...

Diskussionen återkommer antagligen för att det finns människor som inte bara köper en allmän uppfattning om vad som är bra och dåligt utan är mer intresserade av fakta. Det finns många som avfärdar vegetarisk kost för människor med samma argument trots att det är bevisat att det är det mest hälsosamma för oss.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Gräddnos » tis nov 13, 2007 00:21

barn kan tillgodose sig växtproteiner lika bra som vuxna! Jag har aldrig ätit kött i hela mitt liv och är alltså ett levande bevis..


Är det inte en ganska etablerad sanning att vissa för människor nödvändiga aminosyror inte finns med i vegetarisk kost.Med risk för att låta lite vass så undrar jag: Får hjärnan verkligen allt den behöver av rent vegetarisk kost?
Maja Gräddnos
Gräddnos
Kompetent katt
Kompetent katt
Status: Offline
Inlägg: 351
Blev medlem: 2007-02-19

Inläggav Reaper » tis nov 13, 2007 00:21

Vegankatter skrev:Jag vill absolut inte heller att någon katt ska behöva lida. Men det är ju inte det det är frågan om. Jag tycker det är intressant att det finns ett alternativ och tycker det är värt ett försök likaväl som man testar olika märken av mat eller att BARF. Visar det sig att katterna inte tycker om maten eller man stöter på något annat problem skulle jag ju självklart välja ett annat alternativ!

Men även om dina katter tycker om fodret och äter det, så betyder det inte per automatik att det är ett bra foder som tillgodoser alla deras näringsbehov. Det farliga med att prova ett foder som ligger så fruktansvärt långt ifrån deras naturliga föda är då att du inte märker om det är ett bra föder förän det är för sent. Om katten får några bristsjukdomar eller de inre organen skadas på något vis så är det inte säkert att du märker det inom en snar framtid, i värsta fall kanske sådant inte uppdagas förän flera år... :-(
Reaper
Orakelkatt
OrakelkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 2099
Blev medlem: 2004-05-09
Katt: Fem söta buskatter

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:22

5tails skrev:
Dex skrev:Hm. Jag införde just regeln att begränsa mig till max en hjärndöd diskussion per dag så jag återkommer tidigast imorrn.


DAGENS ABSOLUTA BÄSTA INLÄGG!! Du är min hjälte!!
:rosor: :pokal:
Önskar så jag besatt samma förmåga att bita mig i tungan när människans idioti visa sig...


Men snälla, tycker ni att diskussionen är så ointressant, ointelligent, what ever, så svara inte! Jag är inte särskilt intresserad av att läsa era försök till påhopp. Och är de till för att få mig att ändra åsikt är det hel fel taktik. Kom med bra argument och bevis på varför det skulle vara skadligt att ge katterna vegetariskt foder istället.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav KarinC » tis nov 13, 2007 00:22

Vegankatter skrev:Det finns många som avfärdar vegetarisk kost för människor med samma argument trots att det är bevisat att det är det mest hälsosamma för oss.


Ja, det är säkert mer hälsosamt för oss, men inte för katter. Människor är allätare, och kan således välja mellan vegetarisk kost eller icke-vegetarisk kost. Katter är köttätare. Punkt.
Bild
KarinC
Profetkatt
ProfetkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 4632
Blev medlem: 2006-11-12
Ort: Farsta Strand, Sthlm
Katt: Husisarna Ramses & Osiris

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:30

Reaper skrev:
Vegankatter skrev:Jag vill absolut inte heller att någon katt ska behöva lida. Men det är ju inte det det är frågan om. Jag tycker det är intressant att det finns ett alternativ och tycker det är värt ett försök likaväl som man testar olika märken av mat eller att BARF. Visar det sig att katterna inte tycker om maten eller man stöter på något annat problem skulle jag ju självklart välja ett annat alternativ!

Men även om dina katter tycker om fodret och äter det, så betyder det inte per automatik att det är ett bra foder som tillgodoser alla deras näringsbehov. Det farliga med att prova ett foder som ligger så fruktansvärt långt ifrån deras naturliga föda är då att du inte märker om det är ett bra föder förän det är för sent. Om katten får några bristsjukdomar eller de inre organen skadas på något vis så är det inte säkert att du märker det inom en snar framtid, i värsta fall kanske sådant inte uppdagas förän flera år... :-(


Nej, men samma problem kvarstår när man bara byter märke. Vad är det som garanterar att de säljer de de utger sig för? Bara för att katten äter det kanske det inte är bra osv. Har ni tagit er tid och läst om någon av de foder som erbjuds? Det jag överväger heter AMI och det tillgodoser alla kattens näringsbehov. Det är flera stora djurhem som ger det till hundratals katter (och hundar) så det är inte som att jag ger mig på att testa något det inte finns någon som helst kunskap om. Och självklart kommer mina katter även framöver få minst en årlig hälsokoll.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav Gräddnos » tis nov 13, 2007 00:31

Du eftersöker bra argument. Det finns djur som är växtätare, köttätare eller allätare. Människor är allätare, katter är köttätare. Det kan man bl a se på tarmens längd. Växtätare har längst tarm. Det krävs för att det är svårare att tillgodogöra sig näring från vegetabilier. Köttätare har betydligt kortare tarm. Den korta längden gör att tarmen inte hinner ta upp tillräckligt med näring från vegetabilierna. Allätarnas tarmlängd är mittimellan lång.

Finns det inga övertaliga kaniner som du kan ta hand om? Det är ingen välgärning att ta hand om en övertalig katt för att ge den fel mat.
Maja Gräddnos
Gräddnos
Kompetent katt
Kompetent katt
Status: Offline
Inlägg: 351
Blev medlem: 2007-02-19

Inläggav Thaeri » tis nov 13, 2007 00:31

Men det är större skillnad på vegetabiliska och animalier än mellan olika animalier, proteinerna består av olika mycket av aminosyrorna, fetterna av ofta inte ens samma fettsyror osv. Svårt att bygga ett hus av lego om bitarna man har är perfekt avpassade för ett rymdskepp, för att dra en liknelse ;)

Och visst, kossor är kanske inte naturligt för en katt att äta, men det ligger ändå betydligt närmare än vad grönsaker gör, att det inte är det helt ursprungliga är ingen ursäkt för att ta det hela ännu längre bort från det. Eller ska man börja tänka så om beteende också, att "Min katt borde få gå lös för det är naturligt men här i stan är ju det omöjligt så då får den vara inne istället, men eftersom den ändå inte kan få bete sig på sitt naturliga sätt så kvittar det om jag köper ett katträd eller leker med den. Överlever gör den ju, den får mat, vatten och tak över huvudet.". Sunt tänkande? Nepp.

Om de pga foderallergi har svårt med kött är det ju en sak, men med foder anpassade för specifika medicinska åkommor är det ofta så att man får väga den skada det faktisk orsakar mot nyttan det gör för denna åkomma. Ingen optimal situation men man har då inget val.

Att katterna gillar fodret är inte direkt någon garanti heller, godis och kakor är också gott men jag vet ingen som mår bra av att leva på sådant i längden. Och det kan säkert fungera och katten kan överleva på det, liksom de kan överleva på skitfoder som Friskies, men frågan är hur många av dessa katter som sedan råkar ut för problem efter några år. Det är liksom skillnad på att överleva på något och att äta bra.

Och ärligt, om man inte kan acceptera att man har ett husdjur som är köttätare kanske man ska skaffa sig en kanin och inte en katt eller hund.



Förresten, skräckpropagandan på VeganPet är skrattretande:
slaughterhouses take all that is left over, including the head, legs, intestines, liver and lungs

Huvud: Äts av människor i vissa länder utan problem. Tror dessutom att hjärnan är off-limits efter BSE-larmet.
Ben: tja, det finns väl kött på dem med? och följer skelett med så är det en utmärkt kalciumkälla.
Inälvor: katter käkar upp mössens sådana också, eller hur?
Lever: åt jag för ett par månader sedan hemma hos mormor och morfar :)
Lungor: funkar också till människor, ingår i bland annat den skotska rätten haggis.

De där vet inte vad de pratar om, eller det kanske de gör men de vet åtminstone att den största delen av befolkningen inte har en aning om att det mesta av det de delar på djuret de tog upp faktiskt är bra och inte dåligt.
Bild
Bor med fd stödisarna, och numera föräldrarnas, Tarzan och Trullz. Diamond och Vega får stanna hos husse för tillfället.
Thaeri
Kosmoskatt
KosmoskattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 8087
Blev medlem: 2007-06-19
Ort: Lidköping
Katt: Huskatter

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:34

Gräddnos skrev:
barn kan tillgodose sig växtproteiner lika bra som vuxna! Jag har aldrig ätit kött i hela mitt liv och är alltså ett levande bevis..


Är det inte en ganska etablerad sanning att vissa för människor nödvändiga aminosyror inte finns med i vegetarisk kost.Med risk för att låta lite vass så undrar jag: Får hjärnan verkligen allt den behöver av rent vegetarisk kost?


Nej det är inte en etablerad sanning. Hur skulle då alla världens vegetarianer kunna klara sig om man saknade något så viktigt i sin kost? Det enda man inte kan tillgodose sig helt om man äter en vegansk kost som människa är vitamin b12, det får man se till att få i sig genom tillskott.
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Inläggav felixfelis » tis nov 13, 2007 00:34

Vegankatter skrev:
felixfelis skrev:Jag kan inte förstå varför denna diskussion återkommer, jag trodde vi alla ville våra katters bästa på detta forum.


Diskussionen återkommer antagligen för att det finns människor som inte bara köper en allmän uppfattning om vad som är bra och dåligt utan är mer intresserade av fakta. Det finns många som avfärdar vegetarisk kost för människor med samma argument trots att det är bevisat att det är det mest hälsosamma för oss.


Katter är köttätare. Människor är allätare.
"Att bära päls idag är osmakligt och en provocerande handling. Eftersom djuren som ska bli päls missköts och plågas och lever under vidriga förhållandet så blir pälsen en symbol för en av människans ondskefullaste sidor." - Elisabeth Ohlson Wallin, konstnär och fotograf
http://www.sveketmotminkarna.se/
felixfelis
Profetkatt
ProfetkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 4508
Blev medlem: 2006-11-04
Ort: Hässelby
Katt: C.K. & akutkatten Volker

Inläggav dessanm » tis nov 13, 2007 00:35

Jag tycker inte att katter bör äta vegetariskt. Det finns ju en anledning till varför veganmat för katter inte är så stor på marknaden.
De källor du kom med där man kunde läsa om veganmat för katter tycker inte jag är källor man ska ta så mycket på allvar. Det hade varit skillnad om det var en seriös källa, och där det dessutom finns vetenskapliga bevis på att veganmat till katter är bra.

Jag förstår om veganer även vill hitta vegetariska alternativ till sina katter, men tyvärr så får ni leva med att ge era katter kött varor om ni vill ha en frisk katt. Eller så får ni låta bli att ha katt helt enkelt :-?
Bor med mina två katter Lillan (från akutgruppen) och Figaro (från södertälje katthem) och min hund Lilo.
dessanm
Kompetent katt
Kompetent kattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 393
Blev medlem: 2007-07-18
Ort: Tumba
Katt: 2 huskatter, Lillan och Figaro

Inläggav Nette68 » tis nov 13, 2007 00:35

Skulle vi inte kunna gå ut i skogen också och lära djuren där att äta corn och bönor? Varför inte lära rovdjuren att mixa ihop en fin fruktsallad istället för att jaga andra levande djur..? *suck*

Backar ur diskussionen eftersom den är helt absurd.
Stolt matte till Thelma (ocicat) och Flisa (siames).

Titta gärna in på vår blogg: http://kattenoxa.blogspot.com/!
Nette68
Überkatt
ÜberkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 6653
Blev medlem: 2007-02-12
Ort: Göteborg
Katt: Ocicat och siames

Inläggav KristerP » tis nov 13, 2007 00:37

Vi fick prover på vegansk kattmat, med det föll inte våra katter i smaken direkt.
KristerP
Pratglad orakelkatt
Pratglad orakelkattAnvändarvisningsbild
Status: Offline
Inlägg: 2747
Blev medlem: 2007-02-11
Ort: Skåne

Inläggav Vegankatter » tis nov 13, 2007 00:41

Gräddnos skrev:Du eftersöker bra argument. Det finns djur som är växtätare, köttätare eller allätare. Människor är allätare, katter är köttätare. Det kan man bl a se på tarmens längd. Växtätare har längst tarm. Det krävs för att det är svårare att tillgodogöra sig näring från vegetabilier. Köttätare har betydligt kortare tarm. Den korta längden gör att tarmen inte hinner ta upp tillräckligt med näring från vegetabilierna. Allätarnas tarmlängd är mittimellan lång.

Finns det inga övertaliga kaniner som du kan ta hand om? Det är ingen välgärning att ta hand om en övertalig katt för att ge den fel mat.


Nä, vi kan ju skjuta alla övertaliga katter istället för det är ju så mycket gulligare med rasrena kattungar som vi kan föda upp på andra djurs bekostnad :-x
Vegankatter
Kattunge
Kattunge
Status: Offline
Inlägg: 54
Blev medlem: 2007-11-12

Nästa

Återgå till Hälsa, beteende och kosthållning

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster