Gizmo är en storätare av Mjau och Bozita, även Simba har plötsligt börjat äta mycket mer av dessa. Så jag brukar köpa båda märken en hel del nu, mer Bozita innan. På senaste tiden har jag dock märkt att Mjaus tetror har blivit sämre, då tänker jag på faktisk köttmängd i förpackningen i jämförelse med gelé.
Jag köper väldigt sällan sås varianter då de innehåller för mycket sås och mina katter gillar inte konsistensen av det. De gillar sås, men det blir ju rena geggan om man ger för mycket av det (resultatet är mycket som slängs av innehållet). Detta gäller båda märken. Men senaste tiden har jag börjat få Mjau med ca 50% gelé och sällan under 30% (ögonmått

) i förpackningarna. Riktigt tjock rand på sidan! Köpte hem Bozita tetror igår och de är som alltid, smalare gelé på sidan, kanske 15-20% av förpackningen.
Är det någon mer som sett detta med Mjau? Eller har jag verkligen fått maximal otur och fått med mig de mest misslyckade i deras produktion?

Däremot gillar jag Mjaus paté, kan man ge 100% av innehållet.

Synd det inte finns någon variant i Bozita.